Zamawiający informuje o otrzymaniu uwag do przekazanych odpowiedzi na wcześniej zadane pytania i prezentuje je wraz z odpowiedziami.

Pytanie:

Opis techniczny który został zamieszczony w dokumentacji technicznej jest opisem studni produkcji ROMOLD zaczerpnięty z ich katalogu a co za tym idzie ten opis techniczny poprzez dość specyficzny sposób opisu eliminuje innych producentów studni tworzywowych.

Prawdą jest iz na rynku są dostępni inni markowi  producenci ale jeżeli zatwierdzenie materiałów bedzie odbywać w oparciu o opis techniczny studni zamieszczony w dokumentacji technicznej gwarantuje Panu iz żaden producent prócz ROMOLD nie spełni wszystkich wymogów.

Co do odpowiedzi AD.4 nie mogę się z Panem zgodzić ponieważ: stosujecie Państwo studnie fi600, jak również fi425 których trzon studni stanowi rura karbowana jednowarstwowa( i tutaj również stosujecie wkładki in situ i z szczelnością problemu nie ma)

Czemu takowy problem miałby występować w przypadku rury karbowanej o średnicy większej niż fi600? 

Przy okazji dodam iż problem z nieszczelnością na wkładkach in situ przez co nie dopuszcza sie studni fi1000 na bazie rury karbowanej wznoszonej   jest  często stosowanym  argumentem przez Romold”.

Odpowiedź:

Jak we wcześniejszej korespondencji Zamawiający określił w wymogach (pkt. 2 Projektowana kanalizacja sanitarna) parametry techniczne niezbędne i konieczne do wybudowania w sposób prawidłowy, nowoczesny i bezpieczny systemu kanalizacji, a w późniejszym okresie mające wpływ na koszty eksploatacyjne. Zamawiający zatwierdzi materiał każdego producenta po dostarczeniu dokumentów potwierdzających te parametry.

1.    Studnia - Materiał PP (polipropylen) na chwile obecną najbardziej wytrzymały materiał do produkcji studni z tworzywa sztucznego. Ma być ze 100% nowego materiału bez środków spieniających, a nie z recyklingu i zabezpieczona przed wyporem do 5m słupa wody gruntowej zgodna z metodą opisaną w – PN-EN 13598-2. Sztywność obwodowa trzonu elementu zgodnie z normą PN-EN 14982

2.    Stopnie zgodne z normą i BHP, z tworzywa sztucznego odporne na korozję, antypoślizgowe w kolorze kontrastującym z  korpusem studni.

3.     Elementy studni łączone na uszczelki (zapewniające wodoszczelność) co ma umożliwić korektę wysokości studni w każdym momencie budowy jak i w okresie eksploatacji, kiedy będzie konieczność podniesienia lub obniżenia ternu wokół studni.

4.      Płaskie dno ułatwiające montaż. Dodatkowo żebrowane w celu zabezpieczenia kinety przed tzw. „wybrzuszaniem”

5.     Kinety mają być  nie segmentowe, nieprzewymiarowane celem zapewnienia prawidłowej hydrauliki, dostosowane do sytuacji bez użycia kształtki ze spadkiem minimalnym 0,5% wymaganym dla prawidłowego przepływu ścieków.  Jasny kolor kinety (może być dowolny) stanowiący tło w momencie wykonywania inspekcji TV i ułatwiający kontrolę w trakcie eksploatacji. Ze względów bezpieczeństwa pracowników podczas eksploatacji sieci struktura spocznika antypoślizgowa.

6.       Zakres regulacji w kielichu studni miń. 7,5° jest niezbędny w momencie, kiedy mamy do czynienia z większymi spadkami. Daje to możliwość korekty bez zastosowania kształtki.

 7.   Zamawiający podtrzymuje stanowisko i nie dopuszcza studni na ciągach głównych z rurą karbowaną jednowarstwową  ze względu na nieszczelności występujące w momencie montażu ewentualnych wkładek montowanych w trzonie studni w trakcie budowy oraz, w momencie rozbudowy sieci i ewentualnych włączeniach nowopowstałych budynków. Wymóg ten podyktowany jest długoletnim doświadczeniem Zamawiającego. Przykładem jest również opracowanie przez firmę Wavin IV Konferencji naukowo technicznej „Awarie, monitoring, budowa i modernizacja sieci wod.-kan.”. – Szczyrk, 25-26.04.2013 

 W studni DN 600 projektuje się rurę SN 8 z podwójna warstwą mająca na celu wyeliminowanie nieszczelności występujących właśnie na wkładkach do trzonu studni. W studzienkach małogabarytowych ten problem nie występuje ze względu na mniejsza średnicę rury.

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Odpowiedzi na pytania do przetargu „Budowa kanalizacji sanitarnej etap IV cz. 1 w rejonie ul. Powstańców Śląskich w Łaziskach”
Podmiot udostępniający informację:ul. Podhalańska 7; 44-335 Jastrzębie-Zdrój
Informację opublikował:Leszek Rybak
Data publikacji:19.07.2018 10:53
Wytworzył lub odpowiada za treść:Janusz Ogiegło
Data na dokumencie:18.07.2018
Informację aktualizował:Leszek Rybak
Data aktualizacji:19.07.2018 10:53