HISTORIA I DZIEŃ DZISIEJSZY SPÓŁKI

 

Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji został powołany Uchwałą Rady Miejskiej w dniu 22.05.1993r. Początkowo został powołany jako zakład budżetowy, a następnie decyzją Rady jako spółka akcyjna.

Przed powstaniem Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. na obszarze objętym obecną działalnością firmy, funkcjonowało Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodzisław Śląski, które  w kolejnych latach było przekształcane następująco:

  • 1966-1970 r. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Wodzisław Śląski
  • 1970-1975 r. Powiatowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wodzisław Śląski
  • 1976-1992 r. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Katowice - Zakład Nr 5 w Wodzisławiu Śląskim
  • 1993 r. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wodzisław Śląski,
    aż do przejęcia przez JZWiK S.A.

W dniu 01.05.1994r. Wojewoda Katowicki przekazał obiekty wodno-kanalizacyjne znajdujące się na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój gminie, następnie przekazano je w eksploatację JZWiK S.A., a w kolejnych latach Miasto wniosło aportem na majątek JZWiK S.A.

Miasto przejęło wówczas z Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wodzisław Śl.:

  • 200 km sieci wodociągowej wykonanej w 95% z rur stalowych nieizolowanych wewnętrznie. Straty wody pitnej w tych sieciach wynosiły w 1993 r.- 33%.
  •  60 km sieci kanalizacji sanitarnej, również w złym stanie technicznym uszkodzonych przez szkody górnicze.

Dodatkowo od sołeckich spółek wodociągowych przejęto:

  •  60 km sieci wodociągowej wiejskiej, gdzie straty wody wynosiły do 60%.

 Zakład w ciągu 18 lat swojej działalności wymienił w ramach remontów i modernizacji blisko 205 km sieci wodociągowej, zmodernizował 5 pompowni wody pitnej obsługujących osiedla Staszica, Morcinka, Barbary, Gwarków, Pionierów i Chrobrego, zabudował w punktach poboru wody z magistrali GPW
i rurociągu z Republiki Czeskiej, stacje redukcyjne stabilizujące ciśnienie w sieci miejskiej, zmniejszając w ten sposób ilość awarii i strat. 

W latach 1996-2003 przeprowadzono proces ujawniania porzuconych sieci wodociągowych. Również, w tym okresie zostały przejęte w eksploatację JZWiK S.A. sieci ze spółdzielni mieszkaniowych i Spółki Węglowej.

W wyniku powyższych działań oraz nowych inwestycji zakład eksploatuje 520 km sieci wodociągowych, gdzie straty wraz z zużyciem własnym wynoszą 7,0%, w porównaniu z pozostałą częścią kraju kształtują się one na poziomie 22,8%, co plasuje nas na jednym z pierwszych miejsc w kraju jak i wśród przedsiębiorstw w Unii Europejskiej.

 Miasto Jastrzębie Zdrój w układzie sieci wodociągowych (załącznik Nr 1)

 Obecnie 100% mieszkańców na terenie gminy Jastrzębie Zdrój jest podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. W celu poprawy jakości usług JZWiK S.A. zgodnie z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wod-kan wymieni 16,7 km sieci wodociągowej z rur stalowych czarnych na rury z lepszych materiałów tj. żeliwa, tworzyw sztucznych. Wymiana starej sieci wodociągowej eliminuje nie tylko straty wody, lecz przede wszystkim problem powstawania wtórnego pogorszenia jakości wody pitnej w sieci miejskiej, jak też eliminuje przewody o dużym zinkrustowaniu. W celu dalszej poprawy jakości wody należy jeszcze wymienić instalacje wodociągowe w budynkach mieszkalnych oraz prowadzić dalszą modernizację magistral przesyłowych Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach..

 Pozyskanie wody tańszej i lepszej jakości od kontrahenta czeskiego (Severomoravske Vodovody a Kanalizacje Ostrawa a.s.) pozwoliło na uniezależnienie się od jednego dostawcy wody, którym było GPW . W tym celu zostały wykonane przez stronę Polską i Czeską inwestycje mające na celu uruchomienie drugiego źródła zasilania. Dostawę wody Czeskiej rozpoczęto 23.12.2001 r. i obecnie 86,9% wody pitnej zużywanej na terenie miasta Jastrzębie Zdrój pochodzi od dostawcy Czeskiego.

Obecnie pozyskanie dodatkowego źródła wody pitnej z ujęć wód głębinowych jest nierealne, z uwagi na prowadzenie eksploatacji górniczej w naszym regionie.

 Drugą podstawową dziedziną działalności gospodarczej JZWiK S.A. jest gospodarka ściekowa. Zakład eksploatuje 443 km kanalizacji sanitarnej, w tym 103 km w Gminie Mszana i 86 km w Gminie Godów, a także 2 oczyszczalnie ścieków oraz 85 przepompowni ścieków, w tym 23 w Gminie Mszana i 11 w Gminie Godów.

 Na terenie Jastrzębia-Zdroju zlokalizowane są następujące oczyszczalnie ścieków:

  • Oczyszczalnia  „Ruptawa”       
  • Oczyszczalnia  „Dolna”           

JZWiK S.A. w dziedzinie gospodarki ściekowej doprowadził do rozdziału kanalizacji sanitarnej od deszczowej, przez co uzyskał znaczne zmniejszenie obciążenia hydraulicznego oczyszczalni ścieków, a tym samym zmniejszył koszty ich eksploatacji. Oczyszczalnie ścieków, sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków stanowią jeden system. JZWiK S.A. mając wpływ na pracę całego układu gospodarki ściekowej na terenie miasta jest w stanie optymalnie eksploatować ww. obiekty, uzyskując w ten sposób korzyści ekologiczne i ekonomiczne.  

Zmodernizowane oczyszczalnie ścieków posiadają technologie odpowiadające wymogom Unii Europejskiej
i są w stanie przyjąć:

  •  o. „Dolna”            -           16% zlewni
  • o. „Ruptawa”       -           84% zlewni.


Dotyczy to ilości ścieków wyprodukowanych w zlewni obejmującej gminy Jastrzębie-Zdrój, Godów, Mszana. W celu ujęcia ścieków z nowych obszarów została wybudowana sieć kanalizacyjna wraz z nowymi przepompowniami ścieków, co umożliwiło przejęcie ścieków z gminy Mszana, Godów, Dzielnicy Ruptawa, Dzielnicy Moszczenicy, Szeroka, Borynia, Bzie, Skrzeczkowice oraz z części Dzielnicy Górne.

Aby utrzymać sieć kanalizacyjną w należytym stanie zakład wyposażył swoich pracowników w nowoczesny sprzęt, taki jak:

  •       kamera telewizyjna do przeglądu i oceny stanu kanalizacji,
  •       urządzenia do bezodkrywkowej naprawy uszkodzonej kanalizacji,
  •       samochody ciśnieniowe SCK do udrażniania ciągów kanalizacyjnych i wpustów,
  •       urządzenia do lokalizacji podziemnego uzbrojenia.

 

W roku 2010 zakończyła się realizacja Projektu pn. „Gospodarka ściekowa na terenie gmin Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów”. W ramach inwestycji wykonano 244 km sieci kanalizacji sanitarnej, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków Ruptawa oraz przeprowadzono renowację 6,3 km istniejącej sieci kanalizacyjnej. Powyższa inwestycja umożliwiła mieszkańcom gmin Jastrzębie-Zdrój, Mszana i Godów odprowadzanie nieczystości ciekłych w nieuciążliwy oraz oszczędny sposób. 

Dla mieszkańców, którzy nie mają możliwości korzystania z kanalizacji sanitarnej, JZWiK S.A. zapewnił 6 punktów zlewczych, które w znacznym stopniu ułatwią dostarczenie nieczystości ciekłych na oczyszczalnię ścieków przy zminimalizowaniu kosztów transportu.

W ramach projektu powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, które ma za zadanie poprzez zabawę i rozrywkę przybliżyć dzieciom i młodzieży naszego Miasta zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

Miasto Jastrzębie Zdrój, gminy Mszana i Godów w układzie sieci kanalizacji sanitarnej (załącznik Nr 2)

Zakład posiada również własne laboratorium analityczne, które wykonuje analizy dla potrzeb prowadzenia procesów technologicznych oczyszczalni ścieków i kontroli jakości wody dostarczanej odbiorcom.

Firma osiągnęła najwyższe parametry w dziedzinie gospodarki wodno – ściekowej, spełniając dyrektywy Unii Europejskiej, co potwierdzają zdobyte nagrody takie jak: ,,Polski Sukces”: 2003- 2005, 2007 i 2009 r ,,Ekolider Funduszu Spójności 2007”; „Fair Play”: 2000, 2004-2011; „ Diamenty Forbesa 2010”; „Gepard Biznesu 2010”; „Efektywna Firma 2010”; „Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji 2010”; „Jakość Roku 2011”; „Gazele Biznesu 2011”; „Jakość Roku 2011”; „Solidna Firma 2011 – Złoty Certyfikat”

 


Powrót

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Historia i dzień dzisiejszy spółki
Podmiot udostępniający informację:Podhalańska 7
Informację opublikował:Aleksandra Kolorz
Data publikacji:18.06.2012 07:31
Wytworzył lub odpowiada za treść:Tadeusz Pilarski
Data na dokumencie:15.06.2012
Informację aktualizował:Aleksandra Kolorz
Data aktualizacji:21.05.2013 12:16